- Projektová príprava pre zabezpečenie zlepšenia vzdelávacej infraštruktúry v SOŠ technickej, Volgogradská 1, Prešov
- Zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19 na vzdelávací proces na stredných školách vrátane zlepšenia dostupnosti vzdelávania
- SPOLU ÚSPEŠNEJŠÍ 2
- POMÁHAJÚCE PROFESIE V EDUKÁCII II
- ERASMUS+ 2019 - 2022
- ERASMUS+ 2021 - 2027
- EKO ALARM
- IROP
- GRAFICKÉ SYSTÉMY
- DUÁLNE VZDELÁVANIE A ZVÝŠENIE ATRAKTIVITY A KVALITY OVP
- NOVÝ ŠTUDIJNÝ ODBOR - TEZB
- INPO
- DEBARIERIZÁCIA BUDOV/ODSTRÁNENIE ARCHITEKTONICKÝCH BARIÉR VÄČŠÍCH STREDNÝCH ŠKÔL
- PROFESIJNÝ ROZVOJ PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV
- ZLEPŠENIE STREDNÉHO ODBORNÉHO ŠKOLSTVA V PREŠOVSKOM SAMOSPRÁVNOM KRAJI II
Akreditácia Erasmus+ 2021 - 2027
V oblasti odborného vzdelávania a prípravy bola konzorciu, ktorého koordinátorom je SOŠ technická, Volgogradská 1 Prešov, schválená žiadosť o akreditáciu pre koordinátora konzorcia pre mobilitu na obdobie od 01. 03. 2021 do 31. 12. 2027.
Koordinátor konzorcia: SOŠ technická, Volgogradská 1, 080 01 Prešov
Členovia konzorcia: SOŠ dopravná, Konštantínova 2, 080 01 Prešov
SOŠ služieb, Košická 2, 080 01 Prešov
Spojená škola, Ľ. Podjavorinskej 22, 080 05 Prešov
Ako konzorcium, chceme implementáciou aktivít v oblasti mobility v rámci Kľúčovej akcie 1 dosiahnuť tieto ciele, ktoré sme si stanovili:
1. Posilniť zlepšenie kompetencií žiakov alebo učiteľov v oblasti IKT na teoretickom a praktickom vyučovaní v cieľových študijných a učebných odborov tak, aby sme zväčšili oblasť uplatnenia našich absolventov na trhu práce.
2. Prepojiť potreby, vedomosti a zručnosti pedagogických zamestnancov a žiakov v oblasti praktického a odborného vzdelávania s praxou tak, aby boli žiaci flexibilní pre trh práce.
3. Zvýšiť kompetencie učiteľov cudzích jazykov s dopadom na rozvoj jazykových kompetencii žiakov v odbornom vyjadrovaní.
4. Zabezpečiť, aby žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiaci so špecifickými potrebami, resp. žiaci z tzv. tretích krajín, boli začlenení do mobility a zlepšili si tak kompetencie v oblasti odborného vzdelávania.
5. Zvyšovať kompetencie manažmentu škôl výmenou skúseností v kľúčových činnostiach škôl, odovzdávaním osvedčených skúseností a príkladov.
Diseminačné aktivity - úprava ŠkVP pre odborné predmety a odborný výcvik
V rámci diseminačných aktivít sa účastníci mobility stretli spolu s majstrami odborného výcviku a učiteľmi odborných predmetov, za účelom revidovania školských vzdelávacích programov. Účastníci mobility vysvetlili možnosti zvýšenia atraktivity vyučovacieho procesu, zavedením nových postupov, metód vo vyučovaní, s cieľom zvýšenia odborných zručností a vedomostí žiakov.
Diseminačné aktivity - Výučba podľa inovovaných ŠkVP
Hodina Grafických systémov a výučba na odbornom výcviku podľa inovovaných ŠkVP.
1
Diseminačné aktivity - Národná cena kariérového poradenstva
Dňa 11.10.2022 sme sa zúčastnili konferencie "Národná cena kariérového poradenstva 2022", ktorá sa konala v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Prezentovali sme projekt Erasmus+ "Pripraveným šťastie praje" a Akreditovaný projekt na programové obdobie 2021-2027. V čase veľtrhu sme prezentovali prácu konzorcia, aktivity výmenných mobilít a čo je cieľom v ďalšom programovom období. Projektom sme zaujali viacerých prítomných. Inšpirovali sme sa príspevkami iných organizácií a ich aktivitami, ktoré uskutočňujú v rámci kariérového poradenstva.
Diseminačné aktivity - beseda s pedagógmi na tému Inklúzia
V rámci diseminačných aktivít projektu Erasms+, sa stretli pedagogickí zamestnanci s účastníkmi kuzru "Inklúzia", kde im bolo vysvetlené, akými prostriedkami, nástrojmi a aktivitami sa dokáže bežná škola transformovať na ikluzívnu. Tiež sa dozvedeli ako správne používať pojmy, ako inedtifikovať bariéry pre inklúziu a tiež sa dozvedeli aké sú riziká iklúzie. Ďalšou aktivitou, ktorú pedagógovia absolvovali bola aktivita - In their shoes - analýza situácie súvisiacej s podmienkami v akých znevýhodnení žiaci a žiaci so špeciálnymi potrebami žijú. Túto aktivitu pedagógovia absolvovali na kurze, preto sa rozhodli ju zrealizovať aj s ostatnými kolegami.
JOB SHADOWING 06/2022
Aktivitou "Pozorovanie pri práci" sme si stanovili zvýšiť profesijné kompetencie a odborné zručnosti pedagogických zamestnancov v ich odboroch. Uvedenou mobilitou sme umožnili 11 pedagogickým zamestnancom zvýšiť ich kompetencie v oblasti odborného vzdelávania. Učitelia a majstri odbornej výchovy mali pripravený program pre svoj odbor, zúčastňovali sa výučby formou náčuvu, navštívili pracoviská odborného výcviku a tiež firiem, ktoré spolupracujú s partnerkou školou. V čase mobility sa konali na partnerskej škole písomné a praktické záverečné skúšky, ktorých sa pedagógovia mali možnosť zúčastniť. Tiež boli organizované spoločné stretnutia učiteľov odborných predmetov a majstrov odborného výcviku, kde sa preberali výchovno-vzdelávacie problémy žiakov, diskutovalo sa o možných riešeniach. Preberali sa problémy pri dištančnej výučbe, problémy s vedomosťami žiakov a ich návrat do normálneho vzdelávacieho procesu. Vymieňali si informácie a skúsenosti s úpravou ŠkVP. Zhodli sa, že najväčšou výzvou je naučiť žiakov zodpovednosti, spoľahlivosti a schopnosti naučiť sa niečo nové.
Dôležitou témou je inklúzia a začlenenie žiakov s rôznymi nevýhodami. Výmenou informácií a skúseností bola táto mobilita pre pedagógov veľmi prínosná, kedy na teoretickom aj praktickom vzdelávaní načerpali nové inšpirácie na zvýšenie rentability škôl, začleňovanie nových tém do ŠkVP, podpora inklúzie a pod.
Zahraničná stáž napomohl pedagógom k zvýšeniu ich kompetencií tak, aby zvýšili kvalitu vzdelávacieho procesu a motivovali žiakov k lepším výsledkom.
Kurz inklúzie
Jedným z cieľov akreditácie konzorcia škôl v projekte Erasmus+ pre obdobie rokov 2022 – 2027 je zefektívniť inklúziu pedagógov a žiakov v rôznych procesoch v školskom prostredí. Snažíme sa odbúravať sociálne aj fyzické bariéry, podporovať vzdelávacie aktivity pedagógov.
V rámci akreditácie konzorcia pre projekty Erasmus+ sme umožnili 12 pedagógom absolvovať 7 dňový kurz Inklúzia v Španielskom univerzitnom meste Granada. Súčasťou programu bola návšteva školy s efektívnou koncepciou inklúzie a Katedry inklúzie na Univerzite Granada. Prvý kurz so 7 pedagógmi sa realizoval v dňoch 28. 09. 2022 až 04. 10. 2022 a druhý kurz sa konal 09. - 15. 10. 2022.
Výsledkom vzdelávania je príprava koncepcie Inkluzívneho prístupu v jednotlivých školách konzorcia. V ďalších rokoch chceme viac zapájať žiakov so špeciálnymi potrebami do mobilitných projektov a práve vyškolení zamestnanci by mohli prebrať úlohy sprevádzajúcich osôb.
Záverečné odovzdávanie certifikátov žiakov, ktorí sa zúčastnili výmenného pobytu v Španielsku v rámci projektu Erasmus plus.
- 2
Diseminačné aktivity v rámci programu Erasmus+ v Španielsku. Beseda spojená s fotoreportom z jednotlivých škôl a kultúrnych aktivít, ktoré mali možnosť zažiť naši učitelia a žiaci v slnečnej Malage, Cordobe a v iných mestách.
Počas odbornej stáže v španielskej Malage a Cordobe mohli žiaci spoznávať aj krásne pláže, Gibraltár a nádherné španielske mestá z ich bohatou kultúrou.
V júni prebiehala odborná stáž v našej novej partnerskej škole Střední škola stavební Třebíč. Kolegyne Ing. Eva Pavlíková a Mgr. Petronela Pančáková boli prijaté vedením školy a ostatnými kolegami, zúčastňovali sa vyučovania na teoretickom a praktickom úseku a porovnávali systém duálneho vzdelávania, formy výučby najmä v oblasti dititalizácie a podobne. Vo voľnom čase spoznávali región.
V nedeľu 9.6.2024 šťastne pricestovali Ing. Danka Prihodová a Bc. Igor Šarpataky do Prahy, z ktorej sa premiestnili do mesta Příbram. Od 10.6.2024 do 14.6.2024 sa zúčastnili aktivity Job Shadowing v partnerskej škole SOU Hluboš – Dobríš. Počas odbornej stáže ich potešilo milé prijatie vedením školy SOU, pánom riaditeľom Mgr. Drahomírom Krbecom a ostatným personálom školy.
Žiaci z odboru MČRS Miroslav Miškár a Sebastian Korínek v rámci programu Erasmus+ vyrábajú elektrické brány v španielskej Cordobe. Skúsenosť na nezaplatenie.