Poruchy učenia sú veľmi všeobecným termínom na označenie ťažkostí s čítaním, hovorením, písaním a počítaním. V literatúre ich môžete nájsť pod pomenovaním špecifické poruchy učenia alebo vývinové poruchy učenia. Majú dopad na vzdelávanie a uplatnenie sa v živote.
DRUHY PORÚCH UČENIA
DYSLEXIA
Je špecifickou poruchou učenia, ktorá ma neurologický pôvod, pre ktorú sú charakteristické ťažkosti s čítaním – presným a plynulým rozprávaním slov a slabé schopnosti v písanej reči, a dekódovaní. Ide o oslabenie vo fonematickom uvedomení. Vyskytuje sa u 5 až 17% detí v školskom veku. U dospelých je to 4%. Výrazne prevládajú muži, až 4:1 oproti ženám.
Symptómy: ťažkosti s čítaním slov, dieťa začína rozprávať až oneskorene a má s tým problém, problémy s gramatikou, poruchy porozumenia reči, obmedzená slovná zásoba a iné.
DYSGRAFIA
Postihuje grafickú stránku prejavu, najmä čitateľnosť a úpravu. Je to teda špecifická porucha učenia, ktorá žiakom spôsobuje problém s písaním. Porucha je primárne motorická, čo znamená, že žiak má problém s koordináciou pohybu.
Sypmtómy: Prejavuje sa aj v problémoch s písaním, s obkresľovaním, v zamieňaní tvarovo alebo zvukovo podobných písmen, v pomalom písaní, v prehnanom úsilí v krajšie napísanie slova, v prehadzovaní skupín hlások, nedodržiavaní interpunkcie a iné.
DYSORTOGRAFIA
Prejavuje sa zvýšeným počtom chýb a ťažkosťami s gramatikou. Žiak ovláda gramatické poučky, no pri písaní ich nevie funkčne použiť. Zaujímavosťou je, že opakované písanie diktátov má len slabý efekt na zlepšenie.
DYSKALKÚLIA
Je špecifická porucha učenia, ktorej problém spočíva v osvojovaní si matematických schopností a nezvládania matematických operácií (sčítani, odčítanie, násobenie, delenie). Príčinou dyskalkúlie môže byť dedičnosť, sociálno-ekonomický status. Na Slovensku sa vyskytuje u 5-8% detí. Ak má žiak dyslexiu je 40% pravdepodobnosť, že bude mať aj poruchu počítania.
Symptómy: žiak nechápe reprezentácií čísla, má nedostatky v počítaní, deficity v pracovnej pamäti, problémy s ukladaním matematických informácií a iné.
Iné druhy špecifických porúch s počítaním:
- Kalkulastenia – vzniká pri slabej stimulácií okolia k tomu, aby dieťa správne narábalo s číslami a rozvíjalo aritmetické zručnosti.
- Hypokalkúlia- porucha základných matematických schopností, ktoré sú nerovnomerne narušené.
- Akalkúlia – vážne porušenie schopnosti počítať a zvládať matematické operácie v dôsledku traumy, úrazu alebo poškodenia centrálnej nervovej sústavy.
ADHDznáma ako porucha pozornosti s hyperaktivitou. Objavuje sa aj v emocionálnej alebo fyzickej sfére bytia (náladovosť, labilita podráždenosť, motorické a sociálne oneskorenie a iné), nie len v učení. Prejavuje sa dvoma hlavnými symptómami:Nepozornosť
- nevenovanie sa detailom
- robenie chýb z nepozornosti
- dieťa pozornostne stále uteká, nevydrží na jednom mieste
- nedokončuje úlohy
- dezorganizácia
- strácanie vecí, zábudlivosť
- ľahká rozptýliteľnosť okolí
Hyperaktivita
- klopkanie nohami, rukami, častejší pohyb
- impulzívne odchádzanie zo situácií
- pobehovanie, neschopnosť sedieť v kľude
- nadmerné hovorenie
- neschopnosť čakať v rade
- vyrušovanie
- skákanie do reči
Vznik ADHD je spôsobený najmä genetickým podkladom a neurologickým poškodením, poškodeniami centrálnej nervovej sústavy, prostredím, ťažkými a kompilovanými pôrodmi.
Spracované podľa:
O. Zelinková, Poruchy učení, Portál 2003
V. Pokorná, Teorie, diagnostika a náprava specifických poruch učení, Portál 1997