Aj malá investícia do vodovodnej infraštruktúry a drobný zásah inštalatéra, môže viesť k záchrane ľudského zdravia. Na dôležitosť inštalatérskej profesie upozorňuje Svetový deň inštalatérstva, ktorý každý rok pripadá na 11. marca.
Šesťdesiat percent ľudského organizmu tvorí voda, ktorú ľudia prijímajú najčastejšie z domového kohútika. Na planéte sú ale oblasti, kde je čistá voda vzácnosťou. Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF uvádzajú, že asi 2,2 miliardy ľudí na celom svete nemá bezpečný prístup k pitnej vode. Bezpečnosť a dostatok pitnej vody je samozrejme problémom väčšiny ľudí na celom svete. To, čo sa často nezdôrazňuje je práca, ktorou inštalatérsky priemysel, každý deň prispieva k zmierneniu týchto obáv. Málokto si uvedomuje, akú dôležitú úlohu v tejto veci hrajú inštalatéri.
Cieľom medzinárodného sviatku, ktorý bol iniciovaný Svetovou radou pre inštalatérov, je každý rok upozorniť spoločnosť na dôležitú úlohu inštalatérov a ich služieb. Oslavou tohto dňa sa má zlepšiť celkové povedomie verejnosti o práci inštalatérov pri zabezpečovaní a dostupnosti kvalitnej pitnej vody či tepla v našich príbytkoch a nebytových budovách. Inštalatéri medzi nami sú často nenápadní hrdinovia, ktorí nás o svojich schopnostiach vedia presvedčiť práve vtedy, ak niečo prestane správne fungovať. Často sa to stáva v tej najnevhodnejšej chvíli, kedy to nečakáme. Havárie na potrubných rozvodoch a zariadeniach sa nepýtajú, či je sviatok alebo pandémia. Inštalatérske služby musia fungovať 24 hodín denne.
Na našom území sa moderné stokové siete začali objavovať až v druhej polovici 19. storočia. V tom istom čase začínajú u nás pôsobiť aj prví inštalatéri. Tí sa najprv venovali budovaniu plynovodov. Za predchodcu inštalatérov možno považovať sekerníkov, studniarov, staviteľov mlynov a vodných diel.
Ing. Peter Prihoda