• Krajské kolo v pretláčaní rukou

26. 4. 2022

Dňa 13.04.2022 sa žiaci našej SOŠ zúčastnili krajského kola v pretláčaní rukou "Silná ruka stredných škôl" organizovaného SAWA SLOVAKIA a chuť niečo dosiahnuť pretavili aj do veľmi dobrých výsledkov, keď zo skoro stovky účastníkov súťaže postúpili na Majstrovstvá Slovenska hneď traja naši pretekári.

V kategórii do 80 kg:

1. miesto Jakub Kolcun, IV.D

5. miesto Ivan Peter, I.A

do 65 kg:

4. miesto Tomáš Pavlík, IV.B

Držíme prsty na Majstrovstvách Slovenska 29.04.2022 v Košiciach.

• Aktivity Školského parlamentu

22. 4. 2022

22.apríl je deň s poslaním povšimnúť si našu planétu Zem, náš domov. To, ako prispieť k ozdraveniu planéty, môže pre každého z nás byť aj veľmi ľahkou záležitosťou. Môže to byť hoci ekologicky zabalená desiata v papierovom desiatovom vrecúšku či vo voskovanom obrúsku, drevený jednorázový príbor, zaváracie poháre na prenášanie jedál a potravín, sklenené fľaše na vodu, zubné kefky s rukoväťou z prímesí hoblín, pohár na kávu s prímesou mletej kávy a iné. Toto všetko sme si mohli dnes pozrieť na ukážkach pre žiakov počas veľkej prestávky v priestoroch "Oddychovky". Zároveň sa žiakom rozdávali drevené jednorazové brezové vidličky. Tie po použití môžu mat uplatnenie v záhradkách pri kyprení, ako opora pre rastlinky alebo kreatívne využitie. V okolí školy sa dosádzali vŕby a jedličky. O separácii odpadu sa viedli diskusie počas vyučovacích hodín. Za spoluprácu ďakujeme všetkým vyučujúcim a zúčastneným aktivistom.

Školsky parlament

Mgr. Alena Šálková, koordinátor ŠP

• 22. apríl Deň Zeme

22. 4. 2022

Pri príležitosti dňa Zeme, ktorý si pripomíname každý rok 22. apríla, žiaci II.A triedy vysadili v areály školy ďalšie stromčeky a pripevnili na strom vtáčiu búdku pre malých operencov.

Ing. Peter Prihoda, koordinátor ENV

• Otvorené dielne pre žiakov ZŠ Bajerov

7. 4. 2022

Na podporu technického vzdelávania pre žiakov základných škôl organizuje SOŠ technická program Otvorené dielne. Dňa 6.4.2022 sa žiaci 7. a 8. ročníka ZŠ Bajerov zúčastnili otvorených dielní. Pod vedením majstrov odbornej výchovy a učiteľov odborných predmetov mali žiaci možnosť vyskúšať si modelovanie na PC v oblasti 3D grafických systémov, v elektrolaboratóriu si vyskúšali meranie základných elektrických veličín - napätia a prúdu. V dielňach odborného výcviku si žiaci vyskúšali ručné opracovanie dreva, z pripraveného reziva vyrobili výrobok a tiež mali možnosť vyskúšať si CNC programovanie. Zoznámili sa aj s prostredím ostatných dielní na odbornom výcviku.

Kolektív učiteľov a MOV.

• Osemsmerovkár

1. 4. 2022

Dňa 31.3.2022 sa v malej zasadačke uskutočnila súťaž Osemsmerovkár v anglickom jazyku. Zúčastnilo sa 18 žiakov. Prvé tri miesta boli odmenené vecnými cenami, ktoré do súťaže venovalo vedenie školy.

Zúčastneným ďakujeme za účasť a víťazom blahoželáme!

PaedDr. Katarína Jedináková

Mgr. Alena Šálková

• BLÁZNIVÝ 1. APRÍL

29. 3. 2022

Príď v piatok 1. apríla bláznivo oblečený (stačí aj bláznivý módny doplnok) a získaj zdravú odmenu cez veľkú prestávku v "Oddychovke". Buď kreatívny a odvážny.

Teší sa Teba Školský parlament pri SOŠ technickej

• Osemsmerovkár v ANJ

28. 3. 2022

PK SJL a CJ organizuje pre žiakov 1.- 3. ročníka súťaž Osemsmerovkár v ANJ 31. 3. 2022 počas veľkej prestávky 10:20 - 10:40 hod. v Malej zasadačke. Prihláste sa čo najskôr u svojej vyučujúcej ANJ. Počet miest limitovaný.

• Drahí učitelia, ďakujeme Vám

28. 3. 2022

Som toho názoru, že učiteľská profesia prispieva k budúcnosti našej spoločnosti viac ako akékoľvek iné povolanie.

John Wooden

Pri príležitosti dnešného sviatku, želáme všetkým Vám učiteľom, aby ste nestrácali entuziazmus. Aby Vás učenie tešilo a aby ste pozitívne ovplyvňovali svojich žiakov. Nestrácajte vieru, že povolanie učiteľa má zmysel, pretože ako hovoril učiteľ národov Ján Amos Komenský: „Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale, aby vedeli. Vedieť nie, aby vedeli, ale, aby priložili ruku k činu.“

Via Sárossy Vargová a Školský parlament pri SOŠt

• Exkurzia na Katedre procesnej techniky

24. 3. 2022

Dňa 23.3.2022 sa žiaci IV.A zúčastnili exkurzie na Katedre procesnej techniky FVT TU Košice so sídlom v Prešove. Exkurzia bola zameraná na prezentáciu obnoviteľných zdrojov pomocou fotovoltaických a termických systémov. Žiaci si mohli vyskúšať meranie množstva globálneho slnečného žiarenia, meranie pomocou termovíznej kamery a monitorovanie obnoviteľných zdrojov pomocou dronu. Žiakom boli odprezentované aj procesy spaľovania biomasy. Pre žiakov to bolo veľmi zaujímavé. Ďakujeme kolegom z katedry za ich čas a venovanie sa žiakom.

Ing. Martina Nováková, PhD.

Ing. Ľubomír Greš

• Školenie Salus

23. 3. 2022

Dňa 22.3.2022 sa konalo školenie žiakov I.SI a II.SI externého skráteného štúdia. Témou školenia bolo meranie a regulácia vykurovacích sústav a systém Smart Home - inteligentné inštalácie budov.

Ing. Peter Prihoda

• Exkurzia žiakov III.A

16. 3. 2022

V stredu 16.03.2022 sa žiaci III.A odboru technik energetických zariadení budov zúčastnili exkurzie na Katedre procesnej techniky FVT TU KE so sídlom v Prešove. Žiaci si prezreli odborné učebne a laboratória obnoviteľných zdrojov, 3D virtuálnej reality, 3D tlače a dielne zvárania a obrábania kovov.

Ing. Martina Nováková, PhD.

Ing. Ľubomír Greš

• sekretariát: +421 51 7714 560 vrátnica: +421 51 7714 561