• Maturita - základné informácie

• Teoretická časť odbornej zložky

• Cieľom teoretickej časti odbornej zložky MS je overiť, v  súlade s  profilom absolventa, schopnosť žiaka využívať odborné vedomosti a intelektuálne schopnosti získané počas štúdia na posúdenie určitého odborného problému a zároveň schopnosť navrhnúť, posúdiť a obhájiť najvhodnejší spôsob riešenia tohto problému. Maturitná skúška z teoretickej časti odbornej zložky je ústna skúška, ktorá je povinná pre všetky formy štúdia. Je to skúška celoodborová, komplexná.

• Žiak môže vykonať teoretickú časť odbornej zložky MS len vtedy, ak má ukončený posledný ročník štúdia (t.z., že nemôže mať na vysvedčení zo žiadneho predmetu hodnotenie - nedostatočný).

• Žiak vykoná teoretickú časť odbornej zložky z odborných predmetov počas celého štúdia.

• Teoretická časť odbornej zložky MS pozostáva z 30 minútovej prípravy a 30 minútovej odpovede.

• Žiak si žrebuje jednu z 25 tém.

• Každá téma obsahuje súbor otázok s možnosťou použitia povolených pomôcok.

HODNOTENIE TEORETICKEJ ČASTI ODBORNEJ ZLOŽKY MS

Hodnotí sa:

• celistvosť, presnosť a trvácnosť osvojenia požadovaných poznatkov, faktov, pojmov, definícií, zákonitostí a vzťahov, schopnosť vyjadriť ich,

• kvalita a rozsah získaných zručností vykonávať požadované intelektuálne a motorické činnosti,

• schopnosť uplatňovať osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh, pri výklade a hodnotení spoločenských a prírodných javov a zákonitostí,

• schopnosť využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané praktickými činnosťami,

• kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,

• presnosť, výstižnosť a odbornaá jazyková správnosť ústneho, písomného a grafického prejavu.

Kritériá hodnotenia teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky:

a) porozumenie téme,

b) používanie odbornej terminológie,

c) samostatnosť prejavu,

d) schopnosť aplikácie,

e) správnosť a vecnosť odpovede.